Menu
 

 Strona główna

 Gatunki chomików
 Cechy charakterystyczne
 Zakup
 Klatka
 Zabawy
 
 Choroby
 Rozmnażanie
 Zadomowienie
 Karmienie
 
 Galeria
 Linki
 Klatka


Miejsce na klatkę.
Przed przyniesieniem chomika do domu (najbezpieczniej w specjalnym plastikowym transporterku, przydatnym na wiele innych okazji, a tekturowe pudełko może zostać przegryzione) trzeba wyznaczyć miejsce na postawienie klatki. Najlepiej, gdy będzie to pokój opiekuna, a klatka lub akwarium zostanie ustawiona na szafce lub komodzie. Postawiona na podłodze może być często potrącana przez przechodzących domowników. Chomik gwałtownie reaguje na niebezpieczeństwo z góry (odruch instynktowny - polujące ptaki), więc gdy klatka stoi nisko zagrożeniem może wydawać się nawet postać nachylającego się opiekuna. Temperatura pokojowa w zupełności chomikowi odpowiada. Źle znosi on temperaturę powyżej 30 C, a poniżej 10 C zapada w sen zimowy. Przegrzanie, bezpośrednie nasłonecznienie, wilgoć, przeciągi, nagłe zmiany temperatury, a także hałasy i intensywne "chemiczne" zapachy są dla chomika szkodliwe, dlatego kuchnia lub łazienka są zupełnie nieodpowiednimi miejscem na ustawienie klatki.


Klatka dla chomika powinna mieć wymiary co najmniej 70/40/40 cm (dł./wys./szer.)
i posiadać otwierane drzwiczki. Odstępy między prętami musza być dostosowane do gatunku chomika, którego chcecie w niej umieścić:

- dla chomika syryjskiego - 1,3 cm
- dla chomika karłowatych (z wyjątkiem chomika roborowskiego) - 1 cm
- dla chomika roborowskiego - specjalna klatka dla myszy

Plastikowe dno o wysokości 7 cm umożliwia chomikowi swobodne zakopywanie się w ściółce, co jest oprócz spania i jedzenia , jego głównym zajęciem. W sklepach zoologicznych jest bardzo duży wybór klatek dla chomików i innych gryzoni. Są one zaopatrzone w różne zabawne gadżety, a także plastikowe rurki, z których po ich połączeniu można zbudować cały system powietrznych i naziemnych korytarzy. Obserwacja chomików biegających w rurkach i różnych kręciołkach to prawdziwa frajda.
Chomiki są z natury bardzo ruchliwymi i żywymi stworzeniami, więc im większa klatka tym dla chomika lepiej. Duże, dwupoziomowe klatki wyposażone w drabinki, tunele i kółka do biegania zaspokajają w znacznej mierze chomicze żądze odnośnie wspinania i biegania.
Dla najmniejszego z chomików, czyli dla chomika roborowskiego powinna być przeznaczona bardzo obszerna klatka lub równie duże terrarium. Chomiki te, w odróżnieniu od reszty swoich kuzynów, nie nadają się do brania na ręce, noszenia i przytulania, a już na ewno nie powinno się ich wypuszczać na spacery po mieszkaniu, bo możecie ich już więcej nie zobaczyć. Chomiki roborowskiego są bardzo żywe, szybkie i niebywale ruchliwe, dlatego w ich klatce powinno się znaleźć naprawdę dużo zabawek dających ujście dla niesamowitej ilości energii rozpierającej te małe i kruche ciałka.
Zamiast klatki można używać terrarium o wymiarach min. 80/40/40 cm lub większe, gdyż tylko takie zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. Ścianki powinny być klejone (kit zawiera szkodliwy ołów), a całość przykryta obciążoną siatką, uniemożliwiającą chomikowi ucieczkę.

Ściółka
Wnętrze klatki najlepiej wyścielić wiórkami drzewnymi lub odpylonymi trocinami. Kupując je w sklepie zoologicznym macie pewność, że nie są skażone chorobotwórczymi robnoustrojami i zagrzybione. Jako ściółki używać można pokruszonych kaczanów kukurydzy i pociętego na krótkie kawałki siana. Do budowy gniazdka podaje się kawałki ligniny lub specjalną watę dla gryzoni. Dla chomika syryjskiego dobrym rodzajem ściółki jest torf (warstwa ok. 10 cm),
w którym może drążyć korytarze. Piasek nie nadaje się do tego celu, gdyż zasypuje kopiącego zwierzaka. Torf bardzo dobrze wchłania wilgoć oraz zapach i jest bakteriobójczy.

Domek
W rogu klatki trzeba postawić domek, w którym chomik będzie spał, chronił się w razie niebezpieczeństwa, chomikował zapasy pokarmu, a spodziewająca się potomstwa samiczka uwije tam gniazdko, urodzi i będzie wychowywać swoje młode. Domek stanowi dla chomika azyl, schowanego w nim zwierzątka nie wolno budzić, niepokoić czy na siłę wyciągać
z kryjówki. Domek można wykonać z małej doniczki ze specjalnie wybitym odpowiedniej wielkości otworem (obwód głowy po napchaniu toreb policzkowych zwiększa się dwukrotnie) lub ze skorupki orzecha kokosowego. W sklepach zoologicznych są do kupienia domki drewniane posiadające kilka otworów wejściowych lub plastikowe. Domki drewniane są bardziej ekologiczne, choć zdarza się, że nudzący się jak mops chomik zabiera się do jego obgryzania i po pewnym czasie przerabia go na wióry. Domki plastikowe są łatwe do utrzymania w czystości, ale próby gryzienia go mogą dla chomika skończyć się tragicznie (połknięcie plastikowych odłamków). Niezależnie jaki rodzaj domku wybierzecie musi on być dostosowany do rozmiarów chomika i umożliwić swobodną budowę gniazdka i spiżarni.

Chomicze WC
W kąciku, który chomik wybierze sobie na WC, można wstawić słoik ułożony ukośnie otworem do góry. Słoik powinien być codziennie opróżniony i umyty.

Pojemniki na wodę i pokarm
Na ściance klatki lub terrarium trzeba zawiesić poidełko kulkowe lub ustawić ciężką ceramiczną lub kamionkową miseczkę na wodę. Zarówno miseczka jak i poidełko mają swoje wady i zalety. Zdarza się, że metalowa kulka, która powinna swobodnie obracać się w rurce , podczas picia stopniowo się cofa, uniemożliwiając zwierzątku dostęp do wody. Pozostaje wymiana poidełka na nowe, być może lepsze lub wyrobienie w sobie i innych domownikach nawyku częstego pukania w poidełko, aby kuleczka wróciła na swoje miejsce. Sprawne poidełko to idealny sposób zaspokojenia przez chomika pragnienia czystą wodą.
W miseczce należy zmieniać wodę częściej niż w poidełku, ponieważ szybciej ulega zabrudzeniu. Grzebiący w ściółce chomik wsypuje do miski ziarna, wiórki, resztki pokarmu. Zalegające w miseczce zaczynają się bardzo szybko psuć czyniąc wodę niezdatną do picia.
Pokarm sypki sypie się do ciężkiej kamionkowej lub porcelitowej miseczki, a kolby można zawiesić na ściankach klatki lub położyć na jej podłodze (dla młodych chomików).

Zabawki
Aby urozmaicić chomikowi zabawę uzupełnieniem wyposażenia klatki powinny być drabinki, karuzeli do biegania, huśtawki i tuneliki. Korzystając z nich chomik zaspokaja w znacznym stopniu potrzebę bycia w ruchu.

Porządkowanie klatki
Porządkowanie klatki powinno się odbywać co najmniej 1 raz w tygodniu. Należy wtedy dokładnie ciepłą wodą (mydło, ani inne środki czystości nie są wskazane) plastikowe dno klatki i resztę wyposażenia oraz wymienić wyściółkę. Codziennie trzeba opróżniać i myć słoik-WC, a także miseczki na wodę i pokarm.