Menu
 

 Strona główna

 Gatunki chomików
 Cechy charakterystyczne
 Zakup
 Klatka
 Zabawy
 
 Choroby
 Rozmnażanie
 Zadomowienie
 Karmienie
 
 Galeria
 Linki
 Karmienie


Podstawowym pokarmem chomika są ziarna. W sklepach zoologicznych można kupić gotowy podstawowy pokarm dla chomika zawierający składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju i utrzymania zwierzątka w dobrej kondycji. Dodatkowo bywają one wzbogacane o preparaty mineralno - witaminowe wpływające korzystnie na połysk futerka. Oprócz mieszanki ziaren pokarm dostępny jest w formie kolb smakowych oraz chrupek i dropsów. Można także samemu komponować karmę dla chomika z następujących składników:

- ziarna pszenicy, owsa, kukurydzy, gryki, wyki, sorgo, grochu, bobiku, lnu, prosa
- pestki słonecznika, dyni
- orzechy włoskie, laskowe, ziemne (nie solone!!!)
- płatki owsiane i kukurydziane
- surowe owoce: jabłka (najzdrowsze i w dowolnych ilościach), banany, gruszki
- surowe warzywa: marchewka, seler, kalarepa, rzodkiewka, sałata (najlepiej wyhodowana   samodzielnie w parapetowej szklarence), świeże ziarna zielonego groszku i bobu oraz inne   warzywa według upodobań chomika
- sucharki lub suchy chleb (dla ścierania siekaczy)
- suchy makaron
- rzadko rodzynki i migdały
- ewentualnie od czasu do czasu kawałeczek żółtego sera ( białko)

Chomiki w naturze uzupełniają ilość białka w organizmie żywiąc się różnymi "robaczkami", tak więc ser, śmietana i jogurt to zupełnie obce mu składniki diety. W specjalnych, gotowych mieszankach zawarta jest odpowiednia dla potrzeb chomików ilość białka i nie trzeba go dokarmiać przetworami mlecznymi. Jeśli nie korzystacie z gotowych mieszanek podawajcie chomikowi mączniaki (robaki stosowane jako przynęta wędkarska - do kupienia w sklepach zoologiczno - wędkarskich).

Podając chomikowi karmę nie należy się sugerować pustą miseczką. Chomik instynktownie upycha pokarm w torbach policzkowych i zanosi do swojej spiżarni. Stan spiżarni trzeba często kontrolować, aby nie dopuścić do pleśnienia. Codziennie podaje się chomikowi pokarm zielony, warzywa i owoce, usuwając przywiędłe resztki. Świeży kawałek jabłka jest szczególnie ważny, gdy poidełko kulkowe nie funkcjonuje jak należy - owoc zaspokaja zapotrzebowanie na wodę.