Menu
 

 Strona główna

 Gatunki chomików
 Cechy charakterystyczne
 Zakup
 Klatka
 Zabawy
 
 Choroby
 Rozmnażanie
 Zadomowienie
 Karmienie
 
 Galeria
 Linki
 Phodopus sungorus campbelli - chomik campbella..


Chomik Campbella został odkryty w 1905 r. przez Thomas`a Campbell`a i był hodowany
w Instytucie Gamalyea w Moskwie. W latach 1963 - 1964 niewielkie ilości chomików Campbella zostały dostarczone do Holloway College w Londynie oraz Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego, gdzie były z powodzeniem hodowane i przeznaczane do celów laboratoryjnych. W 1973 roku członek Brytyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Chomików : pozyskał parkę chomików z Londyńskiego Zoo. Od tego czasu chomik Campbella rozpoczął karierę jako zwierzątko domowe, a jego popularność stale rośnie.
Chomik Campbella zamieszkuje stepy i półpustynie Azji Centralnej oraz rejony dawnej Mandżurii (północno - wschodnie Chiny).

Chomik Campbella osiąga długość 10 - 12 cm, a samce są nieco większe od samiczek. Kształt ciała jest zaokrąglony, łapki krótkie, ale o mocnej budowie, pokryte tak jak u dżungarków rzadkim futerkiem. Okrywa włosowa jest gęsta , w dotyku bardziej wełnista niż jedwabista. Taki rodzaj futerka jest wynikiem dostosowania się do życia w trudnych warunkach naturalnych (zimy na stepach Mongolii i w północnych rejonach Chin są bardzo mroźne). Jak wszystkie chomiki zapamiętale kopie nory, które sięgają ok. 90 cm w głąb ziemi. Mieszkanka te są bardzo komfortowe: ściany wyłożone owcza wełną i suchą trawą. Podczas gdy temp. na zewnątrz waha się od -25 do +23 C, temperatura wewnątrz norki wynosi 17 C (doskonała temp. do wychowywania chomiczych dzieci). Norka zbudowana jest z licznych korytarzy, spiżarni, sypialni, WC oraz otworów wejściowych. Duża ilość wejść umożliwia szybką ucieczkę przed drapieżnikami takimi jak orły, sokoły, lisy, łasice, które licznie występują w ich naturalnym środowisku. Aby znaleźć coś do jedzenia ten mały chomik pokonuje nieraz odległość 1,5 km. Zdobyte pożywienie lub kawałki ściółki przenosi w bardzo elastycznych torbach policzkowych. W przeciwieństwie do chomika syberyjskiego nie zmienia zimą koloru futra na śnieżnobiały (zjawisko zmiany koloru futra u chomika syberyjskiego występuje tylko w warunkach naturalnych, dlatego odróżnienie chomika syberyjskiego od chomika Campbella w warunkach hodowlanych jest prawie niemożliwe). Chomik Campbella jest znacznie popularniejszy od chomika syberyjskiego i sprzedawany pod nazwą "chomik dżungarski". Jeżeli posiadasz zakupionego w sklepie zoologicznym popularnego dżungarka, to na 99% jest to chomik Campbella, gdyż chomik syberyjski bardzo rzadko jest oferowany
w sprzedaży.